Ajurweda dla dzieci

little-girl-g93b574691_1920

Czy znasz swoje dziecko?

Ayurveda dba o zdrowie dziecka i zakłada, że istnieją trzy rodzaje dosh (energii), które występują w człowieku Vata, Pitta i Kapha. Oznacza to, że każde dziecko jest inne – ma inne nawyki, potrzeby żywieniowe, emocjonalne. Dzięki ajurwedzie poznasz prawdziwe potrzeby swojego dziecka i zapewnisz mu lepsze zdrowie na całe życie.

Lekarz medycyny ajurwedyjskiej przeprowadza badanie, przykładając do nadgarstka trzy palce. W ten sposób poznaje, w jaki sposób u badanej osoby pracują poszczególne narządy w ciele, jak działają na siebie poszczególne elementy organizmu, jaki jest rodzaj i poziom energii w całym ciele i w poszczególnych organach. Lekarz odczytuje również konstytucję (prakriti) i nierównowagę (vikriti) w doszach pacjenta.

 

 

Vata – dzieci Vata zazwyczaj bardzo często jest zimno, ich dłonie i stopy są wręcz lodowate. Te dzieciaki przeważnie są albo za wysokie, albo za niskie jak na swój wiek, lecz nie mają żadnych problemów z nadwagą, ponadto bardzo ciężko jest im przytyć, pomimo iż jedzą za dwoje. Są bardzo pojętne, ale szybko zapominają zdobyte informacje. 

Pitta- to dzieci, którym zawsze jest ciepło, nawet w środku zimy ciężko jest je zmusić do ubrania swetra, zaś latem mają ogromną predyspozycję do pocenia się nawet w wietrzny dzień. Ich umysł jest niesłychanie bystry, pomimo iż nauka zajmuje im odrobinę dłużej, bardzo dobrze zapamiętują to, czego się nauczyły.

Kapha – To dzieciaki posiadające zbitą, zdrową posturę ciała, są książkowego wzrostu i wagi.  Jednakże mają dużą tendencję do tycia. Potrzebują sporo czasu, aby się czegoś nauczyć, jednak zdobyta wiedza zostaje im na zawsze. Są bardzo wrażliwymi dziećmi, zdawać by się mogło, że kochają cały świat.

  • poznasz indywidualną kombinację dosz (konstytucję – prakriti) swojego dziecka ( badanie można przeprowadzić w każdym wieku ale aby jednoznacznie określić prakriti dziecka musi ono skończyć co najmniej 13 rok życia); 
  • dowiesz się jakie ma tendencje do chorób i jak im zapobiegać 
  • dowiesz się jak poprawić nawyki w codziennym życiu dziecka, a tym samym zbudować mocne podstawy do wejścia w dorosłość
  • praktyczne wskazówki dotyczące nawyków dziecka
  • dietę dostosowaną do aktualnego stanu zdrowia i potrzeb organizmu,
  • doradctwo karierowe, zrozumienie talentów dziecka
  • informacje na temat emocji twojego dziecka i jego potrzeb
możliwość płatności kartą lub gotówką

 

Dr Radha Jindal

Dr Radha Jindal Dr Radha Jindal ukończyła jedną z największych szkół w południowych Indiach, Sri Sri College of Ayurvedic Science and Research, uzyskując stopień naukowy Ayurvedacharya (BAMS) (6 letnie studia licencjackie) a następnie 3 letnie studia magisterskie na Uniwersytecie Zdrowia i Nauki Rajiv Gandhi w Bangalore z tytułem Ayurveda Vachaspati (MD). Jest złotą medalistką tej uczelni.
 
Dr Radha jest ekspertem w dziedzinie Nadi Pariksha, czyli czytania z pulsu, akupunkturze ajurwedyjskiej oraz aromaterapii. Specjalizuje się w ajurwedyjskiej opiece nad dziećmi oraz budowaniu ich odporności. Posiada bogate doświadczenie w ajurwedyjskiej praktyce pediatrycznej (od 2011 roku).
 
Autorka dwóch książek o ajurwedzie: „Basti” i „Udavarttam” oraz wielu artykułów naukowych zarówno w języku angielskim, jak i polskim. Aktywnie prowadzi warsztaty gotowania, webinaria dotyczące praktycznego zastosowania ajurwedy, zrozumienia dziecka oraz dbałości o kobiecość/macierzyństwo. W życiu osobistym jest mamą dwójki chłopców, co jeszcze bardziej zbliżyło do jej serca praktykę pediatryczną, macierzyństwo, ciążę i kwestie związane z kobietami. Jej celem jest wprowadzenie ajurwedy do każdego domu na całym świecie.