Pytania i odpowiedzi

Do prawidłowego postawienia diagnozy na podstawie pulsu niezbędne jest, aby w trakcie badania nie odbywał się proces trawienny. Dlatego nie należy NIC jeść ani pić na 3 godziny przed konsultacją ajurwedyjską. Dopuszczalne jest jedynie picie niegazowanej wody, która nie zawiera w sobie żadnych dodatków (cytryny, miodu, mięty, imbiru, itp.)

Nadi Pariksha to nazwa oznaczająca badanie pulsu. Jest to ajurwedyjska metoda diagnostyczna umożliwiająca wielopoziomowy i nieinwazyjny wgląd w ciało pacjenta.

Samo badanie trwa kilka minut, jest całkowicie bezbolesne i odbywa się w absolutnej ciszy. Lekarz przykłada palce do ręki pacjenta (tuż powyżej nadgarstka) –  i w ten sposób “odczytuje” informacje wysyłane przez ciało.  Przed badaniem pacjent proszony jest o zdjęcie butów i ewentualnych skórzanych akcesoriów typu pasek do spodni, zegarek ale też np. okularów korekcyjnych.

Po badaniu lekarz stawia diagnozę, a następnie przechodzi do omówienia zaleceń dotyczących diety, stylu życia czy terapii ziołowej.

Łączny czas konsultacji to około 30 minut.

U dzieci badanie przeprowadza się najczęściej w celu określenia ich życiowego potencjału i kierunku rozwoju. Poznanie konstytucji (natury) dziecka ułatwia rodzicom codzienną pracę z nim, daje lepsze zrozumienie dla jego charakteru, zainteresowań i pasji.

Zasadniczo nie ma przeciwwskazań wiekowych do podjęcia badania, niemniej jednak dzieci poniżej 13 roku życia są z reguły jeszcze zbyt małe, aby lekarz mógł sprawnie odczytać puls – chodzi o proporcje pomiędzy wielkością nadgarstka pacjenta a wielkością palców lekarza. Jeśli dziecko jest chore i ma poniżej 13 lat, na konsultację mogą przyjść rodzice aby omówić symptomy i ustalić ścieżkę leczenia. W takim przypadku prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny bądź mailowy aby omówić szczegóły spotkania.

Lekarz ajurwedyjski ustali nasze prakriti (konstytucja/natura) oraz o vikriti (nierównowadze/chorobie). Puls daje nam także informacje o stanie zdrowia narządów wewnętrznych, o rozwijających się schorzeniach czy tendencjach do chorób . Z badania pulsu możemy również dowiedzieć się o naszym zdrowiu emocjonalnym, a także o poziomie energii życiowej czy stanie czakr (kanałów energetycznych w ciele). Na tej podstawie lekarz jest w stanie udzielić również wskazówek dotyczących rozwoju naszego potencjału.

Konsultacja odbywa się w języku angielskim. Istnieje jednak możliwość skorzystania z tłumaczenia na język polski. O potrzebie tłumaczenia należy poinformować obsługę przed wejściem do gabinetu. Usługa ta zawarta jest w cenie konsultacji i nie są pobierane za nią  dodatkowe opłaty.

Medycyna ajurwedyjska opiera się na holistycznej koncepcji zdrowia, co oznacza, że dąży do wyeliminowania czynników nierównowagi w ciele (choroby). Do najczęstszych przyczyn utraty zdrowia zalicza się nieprawidłowy styl życia oraz dietę.

W trakcie konsultacji lekarz może zaproponować zmianę nawyków, dotyczących różnych dziedzin życia (aktywności fizycznej, relacji z ludźmi, życia zawodowego, rozwoju osobistego). Do zaleceń należy także indywidualnie dostosowana dieta, wspomagana dodatkowo odpowiednio dobranymi suplementami ziołowymi.

Zalecane przez doktora zioła można kupić u nas, bezpośrednio po zakończeniu wizyty bądź na stronie www.tattva.pl . Ich orientacyjny koszt to 55 -70 zł za opakowanie. Są to tabletki niepowlekane o wysokim stężeniu czystego zioła. Produkowane w Indiach, spełniające wymagania rynku europejskiego.

Koszt konsultacji lekarskiej to 200 zł.  Koszt ziół to 55 – 70 zł za opakowanie.

Ajurweda jest systemem medycznym, który powstał tysiące lat temu i opiera się na koncepcji człowieka będącego częścią natury. Dlatego lekarz ajurwedyjski stara się przywrócić zdrowie w sposób jak najbardziej naturalny, wspomagając się odpowiednią dietą i ziołami. Taki sposób radzenia sobie z chorobami funkcjonował powszechnie na całym świecie przez wiele stuleci.

Medycyna konwencjonalna również na nim wyrosła i swój rozwój zawdzięcza bogactwu natury – powszechnie stosowane w medycynie zachodu substancje zostały wyselekcjonowane z zasobów występujących naturalnie w roślinach, bakteriach i innych organizmach żywych. Dlatego oba te podejścia uzupełniają się.

Na konsultację z lekarzem ajurwedyjskim możesz wziąć aktualne badania. Możesz również być poproszony/na podczas konsultacji o wykonanie poszczególnych badań medycyny konwencjonalnej.

Jeżeli posiadają Państwo swoje aktualne wyniki badań to jak najbardziej można je ze sobą przynieść i skonsultować z doktorem w trakcie wizyty.

Medycyna ajurwedyjska oraz chińska rozwinęły się w podobnym czasie i opierają się na holistycznym podejściu do zdrowia człowieka.  W wielu aspektach są do siebie podobne, ale nie jest to ten sam system. Nie zaleca się stosowania jednocześnie dwóch różnych terapii.

Lekarz ajurwedyjski najczęściej przypisuje dietę w połączeniu z innymi zaleceniami, na podstawie rzeczywistych objawów występujących w ciele badanej osoby. Rekomendowana przez niego dieta ma specyficzne działanie, nakierowane na rozwiązanie danego problemu w organizmie. Łączenie różnych zaleceń dietetycznych może przynieść nieoczekiwane skutki dla zdrowia. W przypadku wątpliwości decyzję należy skonsultować z lekarzem podczas konsultacji.