O Ajurwedzie

 

 

 

Co to jest ajurweda ?

Ajurwedę postrzega się jako kolebkę medycyny, wiele idei oraz sposobów leczenia przejęła od niej medycyna alternatywna – naturopatia, homeopatia, aromaterapia oraz medycyna konwencjonalna.

Ajurweda jest tradycyjną nauką o zdrowiu wywodzącą się z Indii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje Ajurwedę za najstarszy system opieki zdrowotnej. W sanskrycie słowo Ajurweda oznacza naukę o życiu („ayur” oznacza życie, a „veda” to wiedza, nauka).

Pochodzenie

Mądrość Ajurwedy była przekazywana słownie, do czasu kiedy została spisana ponad 5 000 lat temu. Najstarszymi znanymi tekstami o Ajurwedzie są Charaka Samhita, Sushruta Samhita i Ashtanga Hrudaya. Według ajurwedy dobre zdrowie leży w równowadze, którą osiąga się dzięki działaniu w zgodzie z prawami natury. Teksty te szczegółowo opisują relacje pięciu żywiołów: ziemi, wody, ognia, powietrza i przestrzeni, oraz ich wpływ na nasze ciało i emocje.
Poszczególne działy medycyny ajurwedyjskiej:

 •          choroby wewnętrzne
 •          chirurgia ogólna
 •          pediatria i położnictwo
 •          laryngologia
 •          toksykologia
 •          psychiatria
 •          geriatria i długowieczność
 •          prokreacja
W czasie konsultacji ajurwedyjskiej nasi lekarze zdiagnozują osobistą konstystucję trzech głównych dosz, oraz określą podstawowe problemy związane z ich nierównowagą. W zcasie konsultacji pacjent otrzymuje wskazania dotyczące diety, aktywności fizycznej, oraz leczniczych zabiegów ajurwedyjskich które pomagają wrócić do równowagi, a w rezultacie do zdrowia.Wszystkie techniki pracy z ciałem, w medycynie ajurwedyjskiej określane się mianem zabiegu a nie masażu, ponieważ poza efektem odprężenia, poprawiają zdolność organizmu do oczyszczania i naturalnej regulacji.

Terapeuta ajurwedyjski pracuje nie tylko z ciałem klienta. Posiada również szeroką wiedzę o czakramach (punktach energetycznych w ciele), pranie (energii życiowej) i nadi (subtelne kanały energetyczne, inaczej meridiany). Dzięki tej wiedzy wie, w jaki sposób pobudzać przepływ energii i jak ją ukierunkować w prawidłowy sposób.

Zabiegi ajurwedyjskie przynoszą korzyści ciału, umysłowi i poprawiają poziom ogólnej energii życiowej. Oprócz rozluźnienia napiętych mięśni i oczyszczenia z toksyn, efektem terapii jest rozjaśnienie i uspokojenie umysłu.

Wszystkie zabiegi ajurwedy mogą być stosowane doraźnie, najlepiej jednak kiedy są poprzedzone konsultacją, wtedy lekarz dobierze najlepiej odpowiednie procedury, oraz ich ilość i częstotliwość.

W ajurwedzie stosowane są również zestawy zabiegów, które wzajemnie uzupełniają się i podnoszą skuteczność terapii. Takim programem jest np Panchakarma – gruntowne 21 dniowe oczyszczenie. Konkretne serie i zestawy zabiegów są również dobierane względem zaleceń, dlatego najlepiej zawsze skonsultować się przed nimi z lekarzem ajurwedy.

8. Jak wygląda konsultacja? Postawienie właściwej diagnozy opiera się na poznaniu i właściwym zinterpretowaniu informacji zawartych w pulsie. Technika ta jest całkowicie bezbolesna i bezinwazyjna. Jej skuteczność zależy od precyzji, wiedzy i doświadczenia specjalisty.

Lekarz medycyny ajurwedyjskiej przeprowadza badanie, przykładając do nadgarstka trzy palce. W ten sposób poznaje, w jaki sposób u badanej osoby pracują poszczególne narządy w ciele, jak działają na siebie poszczególne elementy organizmu, jaki jest rodzaj i poziom energii w całym ciele i w poszczególnych organach. Lekarz odczytuje również konstytucję (prakriti) i nierównowagę (vikriti) w doszach pacjenta.

Konstytucja to indywidualna dla każdego człowieka kombinacja trzech dosz. Wyróżniamy trzy podstawowe dosze: Vata (przestrzeń i powietrze), Pitta (ogień) oraz Kapha (woda i ziemia). Utrzymanie prawidłowej proporcji między nimi (poprzez dietę, aktywności, styl życia i lecznicze zioła) pozwala na zachowanie dobrego zdrowia.


W trakcie konsultacji ajurwedyjskiej:

 •  poznasz swoją indywidualną kombinację dosz (konstytucję – prakriti)
 • dowiesz się jakie masz tendencje do chorób i jak im zapobiegać
 • poznasz przyczyny swoich aktualnych dolegliwości zdrowotnych
 • dowiesz się na jakim poziomie jest twoja energia życiowa (prana) i jak funkcjonują poszczególne czakry (kanały energetyczne)

Otrzymasz:

 •  praktyczne wskazówki dotyczące stylu życia
 • dietę dostosowaną do aktualnego stanu zdrowia i potrzeb organizmu,
 •  zalecenia dotyczące aktywności fizycznej, sportu,
 • indywidualnie dobrane zioła, wspierające przywracanie równowagi w organizmie.