Ayurveda na lato

Kilka prostych wskazówek Ayurvedyjskich na lato! ☀️

Lato w pełni!!  ☀️
Mamy wybór – możemy cieszyć się gorącymi letnimi dniami i świetnie sobie radzić lub dosłownie więdnąć na słońcu!
Według Ajurwedy nasze samopoczucie latem jest częściowo związane z konstytucją (prakriti) lub brakiem równowagi (vikriti).
Lato to sezon Pitta i powinniśmy dostosować naszą sezonową rutynę (Ritucharya) do tej energii. Oto proste wskazówki, które pomogą Ci pozostać w równowadze w letnie dni.

1. Spożywaj jedzenie równoważące Pitta , zadbaj o nawodnienie i unikaj gorących napojów.

Ograniczaj smak ostry, kwaśny i słony oraz rozgrzewające potrawy, dania smażone i przetworzone. Unikaj octu, alkoholu i czerwonego mięsa. Zamiast tego spożywaj potrawy o smaku słodkim, cierpkim i gorzkim.

Zadbaj o nawodnienie! Pij duże ilości wody. Inne napoje orzeźwiające to mleko, woda różana lub woda kokosowa, maślanka, sok z granatów, lemoniada. Unikaj gorącej wody i kawy!

Jedz o regularnych porach, aby uniknąć kumulacji Pitta (kwasowość, bóle głowy, wysypki, stany zapalne i drażliwość).

2. Unikaj nadmiernego ciepła i forsownych ćwiczeń

Joga, Tai Chi, pływanie, spacery wczesnym rankiem i wieczorem oraz spędzanie czasu na łonie natury sprzyjają spowolnieniu, relaksowi i uziemieniu. Ćwicz w chłodniejszej porze dnia i wypróbuj poranną praktykę chodzenia po trawie. W swojej sekwencji jogicznej unikaj intensywnych ćwiczeń. Spraw, aby Twoja praktyka była regenerująca i uspokajająca. Pamiętaj, aby zakończyć Shavasaną lub Corpse Pose. Pranajamy, które będą pomocne to Sheetali, Nadi Shodhan (oddychanie naprzemienne przez nos) lub Chandra Bhedana (lewe nozdrze lub oddychanie chłodzące).

Chroń się przed słońcem (zakładaj czapki, krem przeciwsłoneczny) . Jeśli masz oparzenia słoneczne stosuj ghee, aloes, wodę różaną, pastę z kolendry i kurkumy lub pastę z drzewa sandałowego. Wypróbuj pastę neem na ukąszenia.

3. Ochłodź umysł medytacją

Główną zasadą równowagi w Ajurwedzie jest – przeciwieństwa się równoważą! To wyjaśnia, dlaczego ognisty sezon Pitta to najlepszy czas na ochłodzenie umysłu medytacją.

4. Zimny prysznic!

Abhyanga lub automasaż są wspaniałym narzędziem do relaksu latem rób je olejem kokosowym lub olejem słonecznikowym. Latem korzystaj z chłodnego prysznica zamiast gorącej wody do kąpieli. Wypróbuj chłodzące i słodkie olejki, takie jak drzewo sandałowe, róża i jaśmin.

Noś luźne, oddychające ubrania wykonane z bawełny, konopi lub lnu w świeżych, jaśniejszych, pastelowych odcieniach, takich jak biel, błękit oceanu, zieleń i, jeśli to możliwe, używaj bawełnianej pościeli.

Pamiętaj, że Ayurveda jest indywidualnym podejściem do zdrowia i każde zalecenie zależy od naszej aktualnej sytuacji zdrowotnej. Powyższe zalecenia są ogólnymi wskazówkami na lato – spersonalizowe zalecenia zgodne z Twoją naturą i rodzajem nierównowagi otrzymasz na indywidualnej konsultacji Ayurvedyjskiej!