Jak sobie radzić ze stresem? – wskazówki od dr Chitrangany Chauhan

Stres jest integralną częścią naszego codziennego życia. Choć powszechnie kojarzy się z negatywnymi doświadczeniami, ważne jest zrozumienie, że stres nie zawsze jest szkodliwy. Pewien poziom stresu jest niezbędny, abyśmy zachowali motywację i funkcjonowali wydajnie. 

W najprostszej formie, stres można zrozumieć poprzez związek między naszymi zdolnościami (X) a wymaganiami sytuacji (Y). Gdy X jest większe niż Y, doświadczamy łatwości i spokoju, ponieważ nasze zdolności przewyższają wymagania sytuacji. Z drugiej strony, gdy X jest mniejsze niż Y, stres pojawia się, ponieważ wymagania sytuacji przekraczają nasze zdolności.

Wskazówki jak redukować stres:

1. Analiza samego siebie: Zrozumienie naszych mocnych i słabych stron jest kluczowe. Przeprowadź analizę samego siebie, zaakceptuj swoje ograniczenia i pracuj nad ich poprawą.

2. Znaj swoje granice: Przyjmij do wiadomości, że nie każdy może wszystko. Naucz się rozróżniać zadania, które można wykonać, ale stawiaj granice , od tych, które mogą być nierealistyczne.

3. Rozwijaj swoje umiejętności: Przyjmij Teorię Darwina – przetrwają najbardziej przystosowani. Ciągle doskonal swoje umiejętności, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom życia.

4. Techniki Oddechowe: Wprowadź techniki oddechowe do codziennej rutyny. Praktyki takie np. oddech naprzemienny, powolne świadome oddychanie lub po prostu głębokie oddechy działają uspokajająco na umysł i ciało.

5. Joga i Rozciąganie: Zacznij praktykować pozycje jogi i ćwiczenia rozciągające, które relaksują i dodają energii. Pozycje takie jak drzewo, dziecko, most, wojownik, lew i pozycja kota oraz krowy suktecznie pomogą złagodzić napięcie fizyczne i psychiczne.

6. Medytacja: Poświęć czas na medytację, która uspokoaja i releksuje umysł. Medytacja ma udowodnione korzyści redukcji stresu i promuje ogólne dobre samopoczucia.

7. Herbata Ziołowa Odstresowująca

   – Składniki:

     – 200 ml gorącej wody

     – Tymianek (jeden gałązka)

     – Kardamon (jeden)

     – 1/4 łyżeczki ghee

   – Instrukcje:

     – Parz tymianek i kardamon w gorącej wodzie przez okolo 5 min.

     – Dodaj 1/4 łyżeczki ghee.

     – Spożywaj herbatę łyk po łyku.

Stres jest częścią życia, ale skuteczne zarządzanie nim jest kluczowe dla naszego dobrostanu. Poprzez zrozumienie koncepcji stresu i wdrażanie praktycznych rozwiązań, takich jak analiza samego siebie, rozwijanie swoich umiejętności, techniki oddechowe, joga, medytacja możemy promować zdrowszy i bardziej zrównoważony tryb życia.

Wprowadź te narzędzia do codziennej rutyny, aby budować odporność na stres i promować ogólne zdrowie psychiczne i fizyczne!

Dr Chitrangana Chauhan

Lekarz ajurwedyjski oraz ajurwedyjska psychiatra. Jest złotą medalistką w dziedzinie nauk akademickich, ma 11-letnie doświadczenie kliniczne.

Doktor Chitrangana Chauhan jest absolwentką Uniwersytetu Jamnagar, Shri Gulabkunverba Ayurveda Mahavidyalaya Gujarat z tytułem – Ayurvedacharya (BAMS). Ukończyła magistra na Shri Dharmasthala Manjunatheshwar Ayurveda Medical College Hassan, Karnataka ze specjalizacją psychiatria. Jest również ekspertką w dziedzinie Nadi Priksha – Diagnozy z Pulsu. Regularnie medytuje i ceni sobie wypoczynek. Obok Ajurwedy jest pasją jest trekking, odkrywanie nowych miejsc, gry takie jak badminton i pełne zabawy chwile z przyjaciółmi i rodziną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *