Holistyczna droga zmian w Nowym Roku

Wprowadzenie zmian w życiu na początku nowego roku to tradycja, która inspiruje nas do podjęcia wysiłku na rzecz zdrowszego i bardziej zrównoważonego stylu życia.

 „Nowy rok, nowy/a ja” to popularne motto, które często towarzyszy nam w procesie tworzenia postanowień noworocznych. W tym roku warto rozważyć holistyczne podejście do postanowień i skoncentrować się na dobrostanie całego ciała i umysłu, korzystając z zasad Ajurwedy.

Zamiast tradycyjnych postanowień dotyczących diety czy aktywności fizycznej, rozważ włączenie w swoje życie Ajurwedy!

Poniżej znajdziesz kilka propozycji na ajurwedyjskie postanowienia noworoczne, które pomogą Ci dbać o siebie w sposób kompleksowy:

Odkryj swoją unikalną doszę

Ajurweda mówi, że każdy człowiek posiada unikalną konstytucję, znaną jako prakriti, która rządzi jego cechami fizycznymi, mentalnymi i emocjonalnymi. Poznanie swojej natury: Vata (powietrze i przestrzeń), Pitta (ogień i woda) lub Kapha (ziemia i woda) – daje klucz do dopasowania noworocznych postanowień do swoich konkretnych potrzeb. Na przykład osoby Vata mogą skorzystać z regularnych ćwiczeń i praktyk uziemiających, podczas gdy osoby Pitta potrzebują więcej praktych wychładzających i relaksacyjnych.

Odżywiaj swoje ciało ajurwedyjską dietą

Ajurweda przywiązuje ogromną wagę do dopasowania diety do doszy. Dla Vata ciepłe, gotowane posiłki z przyprawami, promują zdrowie układu trawiennego, podczas gdy Pitta potrzebują lżejszego, chłodniejszego jedzenia, a Kapha skorzysta z przypraw stymulujących trawienie.

Włącz do swojej rutyny uważny ruch

Ajurweda uznaje, że umysł, ciało i duch są ze sobą powiązane, podkreślając znaczenie holistycznych praktyk, które wzmacniają nas na każdym poziomie. Joga, medytacja i ćwiczenia oddechowe są szczególnie istotne, aby czuć się świeżo, zdrowo i radośnie. Narzędzia te pomagają nam poczuć połączenie ze sobą, uspokoić umysł oraz wzmocnić ciało.

Priorytetyzuj regenerujący sen

Ajurweda uznaje sen za kluczowy element dobrego samopoczucia, odgrywający ogromną rolę w odnawianiu i odmładzaniu ciała i umysłu. Posiadanie regularnego harmonogramu snu, stworzenie uspokajającego rytuału zasypiania i zapewnienie wspierającego środowiska snu, są niezbędne dla głębokiego, regeneracyjnego nocnego wypoczynku.

Odkryj moc ajurwedyjskich ziół

Ajurweda oferuje wiele naturalnych środków, w tym ziół, do leczenia różnych dolegliwości i promowania dobrego samopoczucia. Pod okiem ajurwedyjskiego lekarza możesz odkrywać zastosowanie ziół dopasowanych do Twoich konkretnych potrzeb, pod względem fizycznym jak i emocjonalnym.

Doświadcz mocy oczyszczania

Panchakarma, starożytna ajurwedyjska terapia, to kompleksowy proces detoksykacji, który ma na celu przywrócić równowagę i harmonię ciału, umysłowi i duchowi.  Oczyszcza ciało z nagromadzonych toksyn, znanych jako ama, które uważa się za przyczynę chorób w organizmie. Panchakarma jest stosowana, aby odżywić i odmłodzić ciało, dzięki czemu możemy wzmocnić nasze dobre samopoczucie oraz polepszyć naszą więź ze światem wokół nas.

Szukaj profesjonalnego przewodnictwa

Skonsultowanie się z ajurwedyjskim lekarzem zapewnia indywidualne porady i wsparcie, gdy rozpoczynasz swoją podróż do dobrego samopoczucia w Nowym Roku. Lekarz może ocenić twoją konstytucje, zalecić zmiany stylu życia oraz zioła, a także zasugerować jakie praktyki lub terapie są dla Ciebie na ten moment najlepsze.

Pamiętaj, że zmiana jest podróżą, a nie celem

Ajurweda podkreśla, że dobre samopoczucie jest ciągłym procesem, a nie celem. Przyjęcie tej postawy pozwala nam podejść do swoich postanowień z elastycznością i zrozumieniem. Postęp nie zawsze jest liniowy, a niepowodzenia są nieuniknione.  Zamiast postrzegać wyzwania jako porażki, możemy je przyjąć jako możliwości rozwoju.

Życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

dr Dilbag Jindal

DR DILBAG JINDAL 
Lekarz medycyny ajurwedyjskiej specjalizujący się w diagnostyce, zapobieganiu i leczeniu chorób przy użyciu ziół, odpowiednio dobranej diety i naturalnych metody wspomagania organizmu. Urodzony w Indiach, wywodzi się z rodziny o wielopokoleniowej tradycji lekarskiej. Dr Dilbag Jindal jest absolwentem Ajurwedy z Uniwersytetu Rajiv Gandhiego w Bangalore z tytułem – Ayurvedacharya (BAMS). Ukończył magistra na tej samej uczelni z tytułem Ayurveda Vachaspati (MD) Jest specjalistą od Panchkarmy. Jest również ekspertem w dziedzinie Nadi Pariksha – Diagnozy z Pulsu. Obecnie praktykuje w Sri Sri Ayurveda w Polsce, prowadzi też wiele warsztatów, w których uczy jak żyć zdrowo, naturalnie i szczęśliwie. Jest autorem książki nt Ajurwedy – “Ayurveda – Sztuka Życia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *